Zastanawiasz się, w jaki sposób zmyć ślady długopisu ze swojej kanapy? Właściwe pytanie powinno być postawione w oparciu nie o sam długopis, ale atrament. Wystarczy przyjrzeć się właściwościom tego płynu, a odpowiedź nasunie się sama. W dzisiejszym wpisie skupimy się na tym, w jaki sposób „zmyć długopis” z powierzchni kanapy, zapraszamy.
Właściwości materiału Twojej kanapy
Zanim zaczniesz czyścić swoje tapicerowane meble, rzuć okiem na ich właściwości. Wszystkie niezbędne informacje powinieneś znaleźć na metce bądź stronie producenta. Jest to niezwykle ważne, gdyż niektóre metody mogą uszkodzić delikatniejsze tkaniny, podczas gdy na innych sprawdzą się wyśmienicie.
Zorientuj się również, czy Twoje meble nie są pokryte tak zwaną powłoką zabezpieczającą. Jeśli tak – szybko przestań czytać ten artykuł i biegnij po gąbkę i mydło. Jeśli ślady atramentu nie zdążyły przeniknąć w głąb materiału, parę machnięć ręką powinno wystarczyć.
Sprawdziłeś już właściwości materiału swojej kanapy? W takim razie nadszedł czas na konkretne sposoby, jak wyczyścić zabrudzoną powierzchnię.
Czym zmyć długopis z kanapy?
Za chwilę przedstawimy Ci trzy sposoby, za pomocą których (naszym zdaniem) najskuteczniej pozbędziesz się śladów długopisu z kanapy.
A może… alkohol?
Jest to dość kontrowersyjna metoda pozbywania się zanieczyszczeń. Wiele osób twierdzi jednak, że za jej pomocą udało im się usunąć ślady długopisu z tapicerowanych mebli.
Wszystko za sprawą właściwości metanolu. Do wyczyszczenia atramentu możesz użyć wielu rodzajów wysokoprocentowych roztworów: od wódki (koniecznie czystej, gdyż kolorowe mogą jedynie pogorszyć sprawę) aż po zmywacza do paznokci (nie mylić z barwiącym lakierem).
Zalecamy jednak być ostrożnym podczas korzystania z tej metody. Co z tego, że uda Ci się usunąć plamy z długopisu, jeśli przy okazji uszkodzisz swój mebel? Zanim potraktujesz tapicerkę alkoholem przeprowadź test czyszczący w niewidocznym miejscu, na przykład za oparciem kanapy.
Usuwanie plam atramentu… pastą do zębów?
Czy użycie tradycyjnej pasty do zębów może przyczynić się do całkowitego usunięcia plamy z długopisu? Jak się okazuje – jest to wysoce prawdopodobne. A przynajmniej tak twierdzą zawodowe sprzątaczki.
Skuteczność tego procesu zależy oczywiście od rodzaju samej pasty do zębów. Upewnij się, że jest ona koloru białego i nie posiada w sobie żadnych farbujących pigmentów. Sprawdź również skład produktu pod kątem silnie odbarwiających składników. Znajdziesz je chociażby w pastach wybielających zęby – unikaj ich!
Podobnie, jak w przypadku usuwania plam z długopisu za pomocą alkoholu, powinieneś przeprowadzić próbki w niewidocznym miejscu. Niektóre pasty do zębów mogą odbarwić skórę lub inne pochodne materiały.
Na koniec: płyn do mycia naczyń!
Płyn do mycia naczyń sprawdza się doskonale nie tylko w kuchni, choć większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z jego czyszczących właściwości. Dlaczego by nie użyć go w przypadku ubrudzenia mebli tapicerowanych?
Wystarczy Ci papierowy ręcznik (możesz też posłużyć się wilgotną ściereczką) i płyn do mycia naczyń sam w sobie. Jest on względnie bezpieczny wobec większości materiałów, tak więc ryzyko uszkodzenia mebla jest znacznie niższe niż w przypadku czyszczenia alkoholem czy pastą do zębów.
Najwięcej atramentu usuniesz jeśli do całego procesu użyjesz ciepłej wody i dodasz nieco mydła w płynie. Powstała mieszanka powinna usunąć plamę z długopisu z każdego materiału meblowego.
Metody na usunięcie plam – alternatywy
Teraz wiesz już, czym usunąć ślady długopisu ze swojej kanapy. Oczywiście nie są to jedyne metody, jednak sprawdziliśmy je osobiście i możemy za nie poręczyć.
Przedstawimy Ci jeszcze kilka innych alternatywnych metod walki z atramentem.
Soda oczyszczona!
Zbawienny wpływ sody oczyszczonej omawiamy w większości naszych poradników. Nie powinno to jednak nikogo dziwić – jest to produkt wręcz stworzony do tego, aby niwelować zanieczyszczenia.
Szare mydło!
Jeśli używasz regularnie szarego mydła, to zapewne wiesz, dlaczego jest ono względnie lepsze od mydła standardowego. Spróbuj użyć tego wynalazku również na kanapie. Jest on delikatny, tak więc nie powinien uszkodzić fornirowanych mebli nawet podczas intensywnego pocierania.
Stare plamy po długopisie – co z nimi?
Im świeższa jest plama atramentu, tym łatwiej powinieneś być w stanie się jej pozbyć. Bardzo ciężko jest wywabić plamę powstałą, na przykład, kilka tygodni temu. Jeśli masz z taką do czynienia – powinieneś sięgnąć po specjalnie przeznaczone do tego środki czyszczące/rozpuszczalniki.
Plamy powstałe niedawno będziesz w stanie usunąć nawet czystą wodą. Jak widzisz – czas odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Zabrudzone miejsce możesz spróbować potraktować wszystkimi powyższymi metodami naraz (oczywiście wtedy, gdy masz pewność, że Twój materiał to wytrzyma).
Plamy długopisu na kanapie – podsumowanie
Ślady długopisu wcale nie są tak trudne do usunięcia, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Jesteśmy pewni, że Twoje zanieczyszczenie całkowicie zniknie, jeśli tylko będziesz słuchał się naszych porad. Powodzenia!