Jak wyczyścić kanapę materiałową domowymi sposobami?

dezynfekcja pluskwy jpeg

Temat czyszczenia tapicerki meblowej jest długi i szeroki. Możemy wymienić całe mnóstwo metod jak prawidłowo wyczyścić kanapę domowym sposobem, jednak w dzisiejszym artykule skupimy się na najpopularniejszych z nich. Odpowiemy sobie też na wiele pomniejszych pytań związanych z czyszczeniem tapicerki kanapy – zachęcamy do przeczytania naszego wpisu.

Czyszczenie kanapy materiałowej – sprawdź tkaninę

Zanim zaczniesz czyścić swoje tapicerowane meble jakąkolwiek metodą (domową/naturalną/chemiczną) powinieneś dowiedzieć się, jakim materiałem jest pokryte Twoje domowe wyposażenie.

Zdarza się, że niektóre tkaniny gorzej od pozostałych znoszą wpływ środków chemicznych. Wystarczy, że zerkniesz na metkę lub odwiedzisz stronę producenta, a kwestia właściwości wykorzystanego materiału powinna stać się dla Ciebie jasna.

Domowe sposoby czyszczenia kanapy materiałowej

Czy kogoś zdziwi jeszcze fakt, że do większości metod będziemy wykorzystywać sodę oczyszczoną? Jeśli nie czytałeś naszych poprzednich wpisów blogowych – jest to naszym zdaniem najlepszy naturalny środek czyszczący.

Cytrynowy eliksir

Sposób przyrządzenia „cytrynowego eliksiru” jest banalnie prosty. Wystarczy, że zmieszasz ze sobą sodę oczyszczoną, wodę i świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Ten preparat powinien powadzić sobie z większością zanieczyszczeń, jakie pojawiają się na tapicerowanych kanapach.

Co zamiast sody oczyszczonej?

Zamiast sody oczyszczonej możesz spróbować również użyć mąki ziemniaczanej. Ten produkt równie często przewija się przez nasze artykuły, i nic w tym dziwnego – doskonale radzi on sobie z pochłanianiem wilgoci i tłuszczy. W tym przypadku nie powinieneś jednak mieszać jej jednak z żadną cieczą.

Inne naturalne produkty

Do innych naturalnych produktów, które świetnie radzą sobie z pobrudzeniami/plamami, zaliczamy także ocet i proszek do pieczenia. Te produkty również znajdują się w większości domów. Możesz mieszać je ze sobą w różnych proporcjach, jednak naszym zdaniem najlepiej sprawdza się 1 mała łyżeczka proszku do pieczenia na 2 duże łyżki octu.

Środki chemiczne do czyszczenia kanap tapicerowanych

Czyszczenie kanapy za pomocą metod domowych często jednak okazuje się bezskuteczne. Wtedy w pełni uzasadnione jest sięgnięcie po specjalne preparaty do czyszczenia. Które z nich są jednak warte uwagi?

Nie kupuj, zerknij do kuchni!

A co, jeśli powiem Ci, że nie musisz kupować żadnego środka czyszczącego? Być może wybór doskonały znajduje się już w tym momencie w Twoim domu – po prostu zerknij do kuchni. Idealnie sprawdza się płyn do mycia naczyń i najzwyklejsze mydło w płynie. Czy za ich pomocą Twoja kanapa zostanie dobrze wyczyszczona? Istnieje spore prawdopodobieństwo, że tak!

Jednak specjalne preparaty?

Jeśli plama jest wyjątkowo trudna do usunięcia, powinieneś sięgnąć po specjalny preparat do czyszczenia tapicerki meblowej. Dzięki jego pomocy wystarczy kilka ruchów wilgotną ściereczką, aby pozbyć się zabrudzeń.

Meble tapicerowane – pamiętaj o regularnym czyszczeniu

Czyścić kanapę powinieneś przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki temu zapobiegniesz przedostawaniu się bakterii i innych drobnoustrojów w głąb mebla. Czyszczenie powierzchowne to jednak nie wszystko, gdyż przynajmniej raz w roku zaleca się oddanie mebli tapicerowanych do prania.

Pranie mebli tapicerowanych

Czy regularne odkurzanie kanapy za pomocą odkurzacza piorącego nie jest wystarczające? Jak się okazuje – nie do końca. Większość odkurzaczy dostępnych w sklepie nie jest w stanie wyczyścić najgłębszych warstw tapicerki. Z dogłębnym czyszczeniem kanapy poradzą sobie jednak fachowcy, którzy dysponują profesjonalnym sprzętem piorącym.

Czy pranie to konieczność?

Pranie tapicerek jest niestety konieczne, jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo domowników i pragniesz przedłużyć żywot mebla. Czyszczenie parowe kanapy może być jednak doskonałą alternatywą, jeśli w danym momencie nie dysponujesz czasem, aby oddać swoje tapicerowane meble w ręce profesjonalistów.

Metody odświeżenia kanapy – podsumowanie

Musisz wybrać odpowiednie środki czyszczące i prawidłowo dopasować je do rodzaju plamy, której chcesz się pozbyć. Wówczas wystarczy kilka machnięć miękką ściereczką lub papierowym ręcznikiem po powierzchni kanapy, a zanieczyszczenia szybko znikną.

Na początek radzimy zająć się próbami samodzielnego czyszczenia tapicerki, chociażby sodą oczyszczoną lub roztworem kwasku cytrynowego.

Prania kanapy nie unikniesz

Pranie kanapy to jednak coś, czego nie możesz (a przynajmniej nie powinieneś) unikać. Nie chodzi o same względy estetyczne, ale przebywanie w otoczeniu niewyczyszczonych mebli jest po prostu niebezpieczne dla zdrowia. Wyprać kanapę powinien więc każdy z nas przynajmniej raz w roku – choć polecamy robić to nieco częściej.

Gotowe preparaty czy domowe sposoby?

Jeśli za pomocą domowego sposobu pozbędziesz się irytujących, tłustych plam – polecamy przy nim pozostać. Środki chemiczne odznaczają się wysoką skutecznością podczas pozbywania się zanieczyszczeń, jednak nie są one dobre dla naszego zdrowia.

Innymi słowy – im naturalniej, tym lepiej. Powodzenia!

Więcej porad

Potrzebujesz sprzątania?

Oferujemy pomoc w praniu i czyszczeniu mieszkań, domów, firm na terenie Warszawy i okolic.

Zadzwoń do nas!