Jak usunąć plamy z tapicerki kanapy? – domowe sposoby

firma sprzatajaca pranie

Z kanapy korzystamy praktycznie każdego dnia. Napisaliśmy już całkiem pokaźną grupę poradników, w jaki sposób możemy zadbać o ich czystość. W dzisiejszym tekście skupimy się stricte na plamach – tłustych i trudnych do usunięcia. Weźmiemy pod uwagę wyłącznie domowe sposoby. Gotowy?

Dlaczego regularne odkurzanie kanapy jest ważne?

Kanapa to mebel uniwersalny. Możesz bawić się na nim z dziećmi, obejrzeć mecz ze znajomymi a nawet samotnie pracować na laptopie. Nic więc dziwnego, że czyszczenie kanapy powinno znajdować się na porządku dziennym.

Bakterie i grzyby to tylko przykładowe drobnoustroje, jakie mogą się rozwinąć na powierzchni tego tapicerowanego mebla. Chcesz zadbać o bezpieczeństwo swoich domowników? W takim razie przynajmniej 2-krotnie w tygodniu powinieneś go odkurzyć.

Czym odkurzać kanapę materiałową?

Do odkurzania możesz użyć najzwyklejszego domowego odkurzacza. Znacznie lepiej jednak powinien sprawdzić się tak zwany odkurzacz piorący, który wyczyści nie tylko powierzchnię kanapy, ale też jej wewnętrzne warstwy.

Za pomocą tego urządzenia będziesz w stanie pozbyć się nie tylko kurzu i bakterii, ale wyeliminujesz też tytułowe plamy. Co prawda nie jest to optymalna metoda usuwania tego rodzaju zabrudzeń, jednak lepsze to, niż nic!

Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?

Za chwilę przedstawimy Ci 3 (naszym zdaniem) najlepsze domowe metody na wyczyszczenie kanapy. Przypomnimy tylko, że na pierwszym miejscu znajduje się dla nas usuwanie plam.

Masz w domu trochę kwasku cytrynowego?

Kwasek cytrynowy jest idealny do walki z tłustymi plamami. Wystarczy rozcieńczyć go w szklance wody i gotowe – naturalny płyn do mycia tapicerki może być wprawiony w ruch. Do jego przygotowania użyj przynajmniej 15g kwasu.

Nie musimy chyba ostrzegać przed odbarwieniem materiału? Jeśli nie wiesz, jak Twoja tapicerka zareaguje na nowy środek wykonaj próbkę w niewidocznym miejscu. Na przykład za oparciem lub pod spodem mebla.

Soda oczyszczona kontra wino

Plamy powstałe na skutek rozlania wina uznawane są za najcięższe do usunięcia. Na podium znajdują się także ślady po kawie i herbacie. Z nimi wszystkimi poradzi sobie jednak… soda oczyszczona, którą na pewno masz w kuchni!

Pamiętaj tylko o tym, że czyszczenie sodą oczyszczoną jest tym skuteczniejsze, im świeższa jest plama. Zaraz po powstaniu zabrudzenia biegnij więc po ten magiczny proszek i rozsyp go na kanapie. Sodę oczyszczoną możesz połączyć z wcześniej omawianym kwaskiem cytrynowym (tym razem bez dodatku wody).

A może mąka ziemniaczana?

Mąką ziemniaczaną pozbędziesz się z kolei wyjątkowo tłustych plam. Proszek ten doskonale radzi sobie z pochłanianiem wilgoci. Po prostu rozsyp tę mąkę w miejscu świeżo powstałej plamy, a po kilku godzinach nie powinno być po nich śladu!

Jak wyczyścić kanapę materiałową?

Wystarczy, że użyjesz powyższych składników, a czyszczenie kanapy stanie się banalnie prostą czynnością. Wystarczy kilka ruchów gąbką lub odkurzaczem, a na powrót będziesz mógł cieszyć się czystym meblem jak z salonu.

Co oprócz czyszczenia tapicerki?

Czy oprócz czyszczenia tapicerki Twojej kanapy powinieneś pamiętać o czymś jeszcze? Jak się okazuje – tak. Samo powierzchowne czyszczenie może być bowiem niewystarczające.

Zaleca się, aby przynajmniej raz w roku oddawać swoje meble tapicerowane do prania. Nie oszukujmy się – odkurzacz piorący, który znajdziesz w większości sklepów ze sprzętem AGD, nie ma nawet startu do urządzeń używanych przez fachowców.

Pranie kanapy metodą ekstrakcyjną

Proces czyszczenia kanapy materiałowej to coś więcej, niż tylko odkurzanie jej i wycieranie zanieczyszczeń. Wyprać kanapę powinien każdy z nas – nie tylko ze względów estetycznych, ale również bezpieczeństwa.

Materiał kanapy ma znaczenie!

Do każdej tapicerki powinieneś podchodzić z innym nastawieniem. Nie użyjesz tej samej metody czyszczenia wobec mebli tapicerowanych różnych typów. Na przykład w przypadku skóry powinieneś większą uwagę przywiązywać do środków, które mogą wywoływać odbarwienia.

Gotowe preparaty czy domowe metody?

Wszystkim naszym klientom zalecamy rozpocząć czyszczenie od domowych metod. Są one nie tylko bardziej przyjazne wobec materiału tapicerki, ale też domowników.

Dzięki naszym poradom, wystarczy kilka ruchów wilgotną ściereczką, aby skutecznie czyścić kanapę – i to w pełni naturalnymi metodami!

Alternatywnie możesz także posłużyć się papierowym ręcznikiem lub… użyć rolki do ubrań, której warstwa kleju może świetnie zebrać zalegający kurz.

Czyszczenie tapicerowanych mebli – podsumowanie

Tłuste plamy to zmora wielu z nam. Dodajmy do tego delikatną tapicerkę meblową, a przepis na katastrofę gwarantowany. Na szczęście za pomocą naszych sposobów miękką ściereczką raz dwa pozbędziesz się zabrudzeń.

Pamiętaj, że świeże plamy są znacznie łatwiejsze w usunięciu, niż stare! Niesprzyjająca jest również obecność zwierzęcej sierści i nadmiar wilgoci.

Bez względu na rodzaj plamy – jesteśmy przekonani, że uda Ci się jej pozbyć. Powodzenia!

Więcej porad

Potrzebujesz sprzątania?

Oferujemy pomoc w praniu i czyszczeniu mieszkań, domów, firm na terenie Warszawy i okolic.

Zadzwoń do nas!