Jak usunąć nieprzyjemny zapach z kanapy?

usuwanie brzydkich zapachow warszawa

Powodów nieprzyjemnego zapachu na tapicerowanych meblach może być całe mnóstwo. Zwykle jest to zapach stęchlizny – czyli pleśni. Występowanie przykrej woni jest procesem naturalnym, jednak jego eliminacja jest w pełni rozsądną decyzją. W dzisiejszym wpisie odpowiemy sobie na pytanie „jak usunąć nieprzyjemny zapach z kanapy?”, zapraszamy do przeczytania.

Nieprzyjemne zapachy na kanapie – skąd się biorą?

Nieprzyjemną woń na tapicerowanych meblach może powodować wiele czynników. Sam pomyśl o tym, ile razy zdarzyło Ci się usiąść w brudnych spodniach na kanapie, czy też ile razy upadło Ci na nią jedzenie.

O ile jednorazowo ciężko odczuć skutki takich działań, o tyle w dłuższej perspektywie efekty będą widoczne właśnie pod postacią zapachu stęchlizny.

Jak usunąć zapach stęchlizny domowymi sposobami?

Na całe szczęście istnieje mnóstwo domowych sposobów na pozbycie się tego przykrego zapachu. Nie polecamy sięgać od razu po środki chemiczne, gdyż całkowicie wystarczające mogą okazać się metody naturalne.

Soda oczyszczona – Twój główny pomocnik

Soda oczyszczona doskonale radzi sobie z pozbywaniem się zapachu wilgoci. Wystarczy zmieszać ją z kwiatami lawendy lub cytryną. Powstałą mieszankę wystarczy rozsypać na powierzchni kanapy i pozostawić ją na około godzinę. Później wystarczy odkurzyć proszek, a zapach powinien być o niego lepszy. Domowy neutralizator zapachów!

Mąka kukurydziana i… żwir do kuwety?

Do niestandardowych metod pozbywania się zapachów zaliczamy mąkę kukurydzianą i żwirek do kociej kuwety. Obydwa składniki doskonale radzą sobie z pochłanianiem wilgoci, a co za tym idzie – zniknie też przykry zapach. Powinieneś postawić jednak na naturalny żwirek bez dodatku chemicznych składników zapachowych.

Usuwanie zapachu stęchlizny innymi metodami

Gdy sposoby naturalne zawodzą, należy sięgnąć po dedykowane środki chemiczne do neutralizacji przykrych zapachów. Koniecznie wybieraj takie produkty, których etykieta jasno informuje o przeznaczeniu do mebli tapicerowanych.

Olejki eteryczne Ci pomogą

Na start polecamy zacząć Ci od olejków eterycznych. Są one względnie bezpieczne pod kątem zastosowanych chemikaliów, ale nie ujmuje to ich skuteczności. Olejek eteryczny to neutralizator zapachu, który warto zmieszać z wcześniej wspomnianą sodą oczyszczoną. Powstała mieszanka może nie jest w pełni naturalnym pochłaniaczem brzydkich zapachów, jednak jest jak najbardziej skuteczna.

Użyj profesjonalnych neutralizatorów zapachu

Czy wiedziałeś, że istnieją profesjonalne neutralizatory zapachów? Dokładnie pod taką samą nazwą znajdziesz je w sklepie z akcesoriami chemicznymi. Do porządnego czyszczenia kanapy warto skorzystać właśnie z nich – ciężko znaleźć inny produkt, który radziłby sobie z nieprzyjemnymi woniami równie dobrze.

Tapicerowane meble – co ile należy je wymieniać?

Nie ma jednej ogólnej reguły, co jaki czas powinniśmy wymieniać meble tapicerowane. Wychodzimy jednak z założenia, że jest to wyposażenie długowieczne, i wymieniać powinieneś je dopiero w momencie uszkodzenia.

Brzydki zapach z powierzchni mebla to dość marny powód, aby zaopatrywać się w zupełnie nowy sprzęt. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy jedynie wyprać meblową tapicerkę. Jak jednak to zrobić?

Odkurzacz piorący tapicerowane meble

Odkurzacz piorący to wydatek rzędu kilkuset złotych, a mimo to jego pomoc jest nieoceniona. Za każdym razem będziesz w stanie dostać się do głębszych warstw materaca i „wyprać je od środka”. Jest to tak zwana metoda prania ekstrakcyjnego.

Czy każdy odkurzacz piorący poradzi sobie jednak dobrze z tym zadaniem? Niestety – nie do końca. W przypadku mniejszych zanieczyszczeń może on uratować przysłowiową skórę, jednak w niektórych przypadkach rozsądniej będzie skorzystać z usług profesjonalistów.

Gdy domowe sposoby zawodzą… dzwoń po fachowców!

Żaden z powyższych sposobów nie sprawdził się w Twoim przypadku? W takim razie powinieneś skontaktować się z fachowcami, dla których czyszczenie tapicerek meblowych jest codziennością. Zaufaj nam, że Twoja stara kanapa może na powrót przypominać mebel z dnia zakupu.

Czy wypranie tapicerki meblowej to wszystko?

Wydawać by się mogło, że jeżeli wyprałeś już swoją kanapę, to będziesz mieć spokój przez długie lata. Niestety nie zawsze tak się dzieje. W pierwszej kolejności powinieneś zlokalizować źródło problemu: czy Twój mebel cuchnął faktycznie z tego powodu, że był użytkowany przez długi czas? A może źródło odoru znajduje się zupełnie gdzie indziej?

Najpierw sprawdź… kuchnię

Zamiast używać ton różnego rodzaju odświeżaczy powietrza w salonie (lub w innym pomieszczeniu, w którym znajduje się Twoja kanapa), zacznij od wizyty w kuchni. Zdziwisz się, jak często źródłem nieprzyjemnych zapachów jest nieprawidłowa wentylacja w kuchni, a na pierwszy „rzut nosa” zapach stęchlizny jest w rzeczywistości… mieszanką zapachów dobiegających z patelni.

A może to faktycznie pleśń?

Jeśli źródłem nieprzyjemnego zapachu rzeczywiście była pleśń, rozejrzyj się za śladami grzybów na ścianie i podłodze. Być może to właśnie przez nie zostały zainfekowana Twoja kanapa?

Nie ważne, jaki byłby powód – z naszą pomocą uda Ci się poradzić z każdym przykrym zapachem!

Więcej porad

Potrzebujesz sprzątania?

Oferujemy pomoc w praniu i czyszczeniu mieszkań, domów, firm na terenie Warszawy i okolic.

Zadzwoń do nas!